Toshiba Hakkında

 
Toshiba, binlerce megavatlık enerji istasyonlarından, enerji kullanımında en son yenilikleri ihtiva eden minyatür çip teknolojisine kadar oldukça geniş ürün yelpazesi ile  sanayi alanında etkin faaliyetleri bulunan  global bir kurumdur. Toshiba'nın üretim  yelpazesinde endüstriyel cihazlar, ulaşım, enerji istasyonları, dayanıklı tüketim malları, bilgi ve haberleşme donanımı bulunur; birçok elektronik aygıtın kullanılabilmesini sağlayan yarı iletken maddeler de, Toshiba'nın üretimini hızla arttırdığı ürünler arasındadır.
 
Toshiba'nın tarihi ilginç, özellikli, değişik ve sürprizlidir.100 yıl kadar önce pitoresk bilmecesi gibi olan Japon ünü kırılıp endüstriye susamış yıllara açılırken başlar. Elektrik yeni icat edilmişti ve 1899 da Japonya'da ilk olarak elektrik aydınlatma ekipmanları yapan firma Tokyo Electric Company ismini benimsedi, yaklaşık ayni tarihlerde Japonya'daki en büyük ağır elektrik ekipmanları üretimi yapan firma da Shibauro Electric Company ismini benimsedi. 1939 yılında bu iki firma birleşti ve Tokyo Shibauro Electric Company ismi şirketin bütün dünyada ev aletlerindeki ismi olarak tanınmaya başlandı. Bu iki şirketin birleşmesi ile birlikte TOSHIBA adı  rumuz olarak kullanılmasına rağmen 1978 yılına kadar resmi olarak kullanılmadı.
 
Bugün Toshiba Corporation, yaklaşık 40 ülkede sahip olduğu 100'ün üzerindeki alt şirketini idare etmektedir,yani bu bir kenarından herkesi etkileyebilir demektir. Halen, ileriye dönük düşünce yapısı ile yeni teknolojilere açık bir dünya  firması olmayı sürdürmektedir.
 
Toshiba ürünlerinin Türkiye'de satışı ve satış sonrası servis hizmetleri herbiri kendi konusunda uzmanlaşmış distribütör şirketler tarafından başarı ile yürütülmektedir. Toshiba Avrupa'da, aşağıdaki alanlarda etkinlik gösteren şirketlerce temsil edilir: medikal cihazlar, ofis makineleri, bilgisayarlar, haberleşme, elektronik aygıtlar, tüketim malları ve finans. Londra'da bulunan Toshiba ofisi şirketin temsilci ofisidir. Çeşitli ürün alanlarında stratejik ve örgütsel çalışmalar, Avrupa'daki genel merkez ofisi tarafından yürütülür. Günlük işleyiş, ticari şirketlerin sorumluluğundadır.

Avrupa'da genel merkezin işlevleri dört ana ürün dalına ayrılır. Toshiba Medikal Sistemler'in genel merkezi, Hollanda'da Zoetermeer kentindedir. Yarı iletken madde ve elektronik aygıtlar Almanya'da Düsseldorf kentinin dışında ve Bilgisayar sistemleri Neuss kentinde faaliyet göstermektedir. Tüketim Malları genel merkezi ise İngiltere'de Frimley kentindedir.
 
Toshiba'nın ayrıca, Avrupa'da satış ve pazarlama çalışmalarına destek olmak üzere, dört üretim tesisi bulunmaktadır. Toshiba, Braunschweig, Almanya'da, ASIC ve yarı iletken maddeler üretir. Fransa'da Dieppe yakınlarında fotokopi makineleri ve toner üretilir. Plymouth, İngiltere'de iki fabrikada renkli televizyon ve klima üretilir. Son olarak, Regensburg, Almanya'da PC ve PCB üreten bir tesis bulunmaktadır.
 
Toshiba'nın Avrupa'ya güveninin başka bir kanıtı olarak, araştırma ve geliştirmeye yaptığı önemli yatırımlar gösterilebilir. Toshiba Research Europe Ltd, Cambridge Science Park'ta, yarı iletken yapılar konusunda araştırmalar yürüten bir araştırma laboratuvarının önderliğinde faaliyet gösterir . Diğer taraftan Bristol'daki yetenekli bilim adamları, yeni nesil dijital cep telefonları ve kablosuz erişim teknolojileri konusunda çalışmalar yapmaktadır. Toshiba ayrıca Dieppe ve Braunschweig'deki fabrikalarda da araştırma ve geliştirme çalışmalarını sürdürmektedir.
 
Toshiba, Avrupa'da 40 yılı aşkın bir süredir varlık göstermektedir. Avrupa'da binlerce kişi için istihdam yaratan Toshiba'nın Avrupa cirosu 5 milyar doların üzerindedir. Toshiba, ticari etkinliğinin yanı sıra, kıtalararası spor etkinliklerine sponsor olma, yeni fikirlere ödül verme ve birçok küçük yerel etkinliği destekleme gibi kültürel alanlarda da faaliyet göstermektedir. Toshiba, İngiltere'de London Science Museum Ana Sponsorudur.